Oscar mükafatına namizədlərin siyahısı açıqlanıb

İllustrasiya: Film Fiction

Amerika Kino Akademiyası 91-ci Oscar mükafatına namizədlərin siyahısını açıqlayıb. Film Fiction siyahını təqdim edir.

Ən yaxşı film:

Black Panther
BlacKkKlansman
Bohemian Rhapsody
The Favourite
Green Book
Roma
A Star Is Born
Vice

Ən yaxşı rejissor:

Spike Lee – BlacKkKlansman
Paweł Pawlikowski – Cold War
Yorgos Lanthimos – The Favourite
Alfonso Cuarón – Roma
Adam McKay – Vice

Ən yaxşı aktyor:

Christian Bale – Vice filmində Dick Cheney
Bradley Cooper – A Star Is Born filmində Jackson “Jack” Maine
Willem Dafoe – At Eternity’s Gate filmində Vincent van Gogh
Rami Malek – Bohemian Rhapsody filmində Freddie Mercury
Viggo Mortensen – Green Book filmində Frank “Tony Lip” Vallelonga

Ən yaxşı aktrisa:

Yalitza Aparicio – Roma filmində Cleodegaria “Cleo” Gutiérrez
Glenn Close – The Wife filmində Joan Castleman
Olivia Colman – The Favourite filmində Anne, Britaniya kraliçası.
Lady Gaga – A Star Is Born filmində Ally Maine
Melissa McCarthy – Can You Ever Forgive Me? filmində Lee Israel

Ən yaxşı ikinci dərəcəli aktyor:

Mahershala Ali – Green Book filmində Don Shirley
Adam Driver – BlacKkKlansman filmində Philip “Flip” Zimmerman
Sam Elliott – A Star Is Born filmində Bobby Maine
Richard E. Grant – Can You Ever Forgive Me? filmində Jack Hock
Sam Rockwell – Vice filmində George W. Bush

Ən yaxşı ikinci dərəcəli aktrisa:

Amy Adams – Vice filmində Lynne Cheney
Marina de Tavira – Roma filmində Sofia
Regina King – If Beale Street Could Talk filmində Sharon Rivers
Emma Stone – The Favourite filmində Abigail Masham, Baroness Masham
Rachel Weisz – The Favourite filmində Sarah Churchill

Ən yaxşı orjinal ssenari:

The Favourite – Deborah Davis və Tony McNamara
First Reformed – Paul Schrader
Green Book – Nick Vallelonga, Brian Currie və Peter Farrelly
Roma – Alfonso Cuarón
Vice – Adam McKay

Ən yaxşı uyğunlaşdırılmış ssenari:

The Ballad of Buster Scruggs – Joel Coen & Ethan Coen, öz kiçik hekayələri əsasında.
BlacKkKlansman – Charlie Wachtel, David Rabinowitz, Kevin Willmott və Spike Lee. Black Klansman (Ron Stallworth) memuarları əsasında.
Can You Ever Forgive Me? – Nicole Holofcener və Jeff Whitty. Lee Israel-in memuarları əsasında.
If Beale Street Could Talk – Barry Jenkins, James Baldwin novellaları əsasında.
A Star Is Born – Eric Roth, Bradley Cooper və Will Fetters. 1937-ci çəkilmiş, ssenaristləri William A. Wellman, Robert Carson, Dorothy Parker və Alan Campbell olan filmin ssenarisi əsasında.

Ən yaxşı animasiya:

Incredibles 2 – Brad Bird, John Walker və Nicole Paradis Grindle
Isle of Dogs – Wes Anderson, Scott Rudin, Steven Rales və Jeremy Dawson
Mirai – Mamoru Hosoda və Yūichirō Saitō
Ralph Breaks the Internet – Rich Moore, Phil Johnston və Clark Spencer
Spider-Man: Into the Spider-Verse – Bob Persichetti, Peter Ramsey, Rodney Rothman, Phil Lord və Christopher Miller

Əcnəbi dildə ən yaxşı film:

Capernaum (Livan) – Nadine Labaki
Cold War (Polşa) – Paweł Pawlikowski
Never Look Away (Almaniya) – Florian Henckel von Donnersmarck
Roma (Meksika) – Alfonso Cuarón
Shoplifters (Yaponiya) – Directed by Hirokazu Kore-eda

Ən yaxşı sənədli film:

Free Solo – Elizabeth Chai Vasarhelyi, Jimmy Chin, Evan Hayes və Shannon Dill
Hale County This Morning, This Evening – RaMell Ross, Joslyn Barnes və Su Kim
Minding the Gap – Bing Liu və Diane Quon
Of Fathers and Sons – Talal Derki, Ansgar Frerich, Eva Kemme və Tobias N. Siebert
RBG – Betsy West və Julie Cohen

Ən yaxşı qısa sənədli film:

Black Sheep – Ed Perkins və Jonathan Chinn
End Game – Rob Epstein və Jeffrey Friedman
Lifeboat – Skye Fitzgerald və Bryn Mooser
A Night at the Garden – Marshall Curry
Period. End of Sentence. – Rayka Zehtabchi və Melissa Berton

Ən yaxşı canlı qısa film:

Detainment – Vincent Lambe və Darren Mahon
Fauve – Jeremy Comte və Maria Gracia Turgeon
Marguerite – Marianne Farley və Marie-Hélène Panisset
Mother – Rodrigo Sorogoyen və María del Puy Alvarado
Skin – Guy Nattiv və Jaime Ray Newman

Ən yaxşı qısa animasiya:

Animal Behaviour – Alison Snowden və David Fine
Bao – Domee Shi və Becky Neiman-Cobb
Late Afternoon – Louise Bagnall və Nuria González Blanco
One Small Step – Andrew Chesworth və Bobby Pontillas
Weekends – Trevor Jimenez

Ən yaxşı musiqi:

Black Panther – Ludwig Göransson
BlacKkKlansman – Terence Blanchard
If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
Isle of Dogs – Alexandre Desplat
Mary Poppins Returns – Marc Shaiman

Ən yaxşı soundtrack:

“All the Stars” Black Panther filmindən
“I’ll Fight” RBG filmindən
“The Place Where Lost Things Go” Mary Poppins filmindən
“Shallow” A Star Is Born filmindən
“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” The Ballad of Buster Scruggs filmindən

Ən yaxşı səs uzlaşması:

Black Panther – Benjamin A. Burtt və Steve Boeddeker
Bohemian Rhapsody – John Warhurst və Nina Hartstone
First Man – Ai-Ling Lee və Mildred Iatrou Morgan
A Quiet Place – Ethan Van der Ryn və Erik Aadahl
Roma – Sergio Díaz və Skip Lievsay

Ən yaxşı səs miksajı:

Black Panther – Steve Boeddeker, Brandon Proctor və Peter Devlin
Bohemian Rhapsody – Paul Massey, Tim Cavagin və John Casali
First Man – Jon Taylor, Frank A. Montaño, Ai-Ling Lee və Mary H. Ellis
Roma – Skip Lievsay, Craig Henighan və José Antonio García
A Star Is Born – Tom Ozanich, Dean Zupancic, Jason Ruder və Steve Morrow

Ən yaxşı rəssam işi:

Black Panther
The Favourite
First Man
Mary Poppins Returns
Roma

Ən yaxşı operator işi:

Cold War – Łukasz Żal
The Favourite – Robbie Ryan
Never Look Away – Caleb Deschanel
Roma – Alfonso Cuarón
A Star Is Born – Matthew Libatique

Ən yaxşı qrim və saç üzrə:

Border – Göran Lundström və Pamela Goldammer
Mary Queen of Scots – Jenny Shircore, Marc Pilcher və Jessica Brooks
Vice – Greg Cannom, Kate Biscoe və Patricia Dehaney

Ən yaxşı kostyum dizaynı:

The Ballad of Buster Scruggs – Mary Zophres
Black Panther – Ruth E. Carter
The Favourite – Sandy Powell
Mary Poppins Returns – Sandy Powell
Mary Queen of Scots – Alexandra Byrne

Ən yaxşı montaj:

BlacKkKlansman – Barry Alexander Brown
Bohemian Rhapsody – John Ottman
The Favourite – Yorgos Mavropsaridis
Green Book – Patrick J. Don Vito
Vice – Hank Corwin

Ən yaxşı vizual effektlər:

Avengers: Infinity War – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl və Dan Sudick
Christopher Robin – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones və Chris Corbould
First Man – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles və J. D. Schwalm
Ready Player One – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler və David Shirk
Solo: A Star Wars Story – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan və Dominic Tuohy